Praga Camerata

Praga Camerata

Umělecký vedoucí PAVEL HŮLA

Naše země je považována za velmoc v oblasti komorní hudby. Soubor PRAGA CAMERATA vychází z těchto tradic a z tradice souboru Pražští komorní sólisté, který vznikl již v roce 1961. U zrodu tohoto tělesa stál např. budoucí šéfdirigent České filharmonie Václav Neumann. Dnešní umělecký vedoucí souboru Praga Camerata PAVEL HŮLA byl členem Pražských komorních sólistů již od roku 1972. Specifikou tohoto tělesa je, že jeho členové jsou vynikajícími instrumentalisty - hráči, kteří se věnují většinou pouze komorní hudbě. Svoje základní smyčcové obsazení (14 hráčů) rozšiřuje Praga Camerata příležitostně o dechové nástroje, čímž tak nabízí další repertoárové možnosti. Samotný repertoár je široký, obsahuje významná díla barokní, klasická, romantická i současná. 

Kromě vystupování na domácích pódiích je soubor od roku 2003 pravidelně zván na koncertní turné do Japonska, v roce 2004 mj. v rámci Dvořákova Festivalu. V roce 2006 koncertovala Praga Camerata též ve Španělsku, Francii a Německu a hostovala mj. v komorním cyklu FOK v rámci cyklu W. A. Mozarta.  První CD souboru mj. se slavným Schubertovým kvartetem "Smrt a dívka" v úpravě G.Mahlera získalo vysoké ocenění zahraniční odborné kritiky.V roce 2008 soubor vystupoval na prestižním festivalu Folle Journée ve francouzském Nantes, který byl věnován výročí Fr. Schuberta. V sezóně 2013-14 vystupoval soubor ve významných koncertních sálech, jako např. Tonhalle Zürich, Palau de la Musica v Barceloně nebo v Auditori ve Valencii, v roce 2015 uskutečnil první koncertní turné v Koreji. V roce 2017 byl soubor pozván ke koncertování ve slavné KKL Concert Hall ve švýcarském Lucernu. V předvánočním čase v roce 2018 absolvovala Praga Camerata vánoční turné s houslovým virtuósem Pavlem Šporclem.

Uměleckým vedoucím komorního orchestru Praga Camerata je Pavel Hůla,dlouholetý primárius Kocianova kvarteta (1975-2010), poté v letech 2010-2015 primárius Pražákova kvarteta, všestranný houslista, jenž ve své činnosti úspěšně spojuje jak sólovou, tak i komorní hru. S Kocianovým kvartetem absolvoval přes 3200 koncertů ve třiceti třech zemích světa a nahrál pět desítek CD (pro firmy Supraphon, Denon, Orfeo a Praga Digitals). Od roku 2006 působí pedagogicky na pražské AMU a je lektorem řady mezinárodních kurzů. Je též zván do porot mezinárodních soutěží. V současné době, v souvislosti s vedením souboru Praga Camerata, se Pavel Hůla stále častěji věnuje i dirigování.


Contact

Praga Camerata
+420 274780907
FAX +420 274780907