Praga Camerata Quintet

Praga Camerata Quintet
Praga Camerata Quintet © Ondřej Melecký 2023

Lucie Sedláková Hůlová – 1. housle
Eva Nykrýnová – 2. housle
Jan Nykrýn – viola
Martin Sedlák – violoncello
Jakub Waldmann – kontrabas


Program k Roku české hudby 2024

Josef Bohuslav FOERSTER (1859-1951): „Viola“ ed „Rosa“ op. 3
Josef SUK (1874-1935): Meditace na staročeský chorál Svatý Václave
Bohuslav MARTINŮ(1890-1959): Serenada No. 2
Antonín DVOŘÁK (1841-1904): Dva valčíky A dur a D dur op. 54
Leoš JANÁČEK (1854-1928): Idyla pro smyčce (výběr)
Antonín DVOŘÁK (1841-1904): Smyčcový kvintet č. 2 G dur, op. 77


Praga Camerata Quintet

PRAGA CAMERATA QUINTET tvoří hudebníci orchestru Praga Camerata, českého komorního ansámblu, který již více než dvacet let úspěšně koncertuje nejen na české hudební scéně, ale reprezentuje naši zemi také na zahraničních festivalech a vystupuje v renomovaných koncertních sálech (Tonhalle Zürich, KKL Concert Hall v Luzernu, Palau de la Musica v Barceloně, Auditorio ve Valencii, Suntory Hall v Tokiu, Soeul Arts Centre, aj).

Členy Praga Camerata Quintet spojuje radost ze společného muzicírování, při kterém zúročují své bohaté zkušenosti z mnoha komorních seskupení. Stěžejním repertoárem souboru v letošním Roce české hudby je například Dvořákův kvintet op. 77 a další skladby českých autorů pro toto obsazení. Zajímavostí v repertoáru je provádění komorních úprav klavírních koncertů, např. S. Rachmaninova a F. Liszta.

Praga Camerata Quintet
Praga Camerata Quintet © Ondřej Melecký 2023

Lucie Sedláková Hůlová

Houslistka LUCIE SEDLÁKOVÁ HŮLOVÁ je absolventkou Konzervatoře a hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Vystupuje jako sólistka s různými partnery i orchestry, je vyhledávanou komorní hráčkou a věnuje se též pedagogické činnosti.

Se svým manželem, violoncellistou Martinem Sedlákem tvoří České smyčcové duo a spolu s klavíristkou Veronikou Böhmovou hrají v klavírním triu Kinsky Trio Prague.

Lucie intenzivně spolupracovala se svým otcem, houslistou Pavlem Hůlou. Po jeho úmrtí se ujala uměleckého vedení komorního orchestru Praga Camerata, jehož členkou a sólistkou byla již od jeho založení v roce 2001. Několik sezón působila v mládežnických orchestrech (Orchestr Evropské unie, UBS Verbier Festival Orchestra), kde spolupracovala s nejslavnějšími světovými dirigenty a sólisty. Od r. 2012 je lektorkou a spolupořadatelkou mezinárodních kurzů komorní hudby „Pellegrina s Kinsky triem a přáteli“ pořádaných každoročně v Českých Budějovicích. 

Zabývá se také historicky poučenou interpretací staré hudby. V této oblasti spolupracuje s renomovanými soubory (např. Musica Florea, Capella Regia, Collegium 1704, Capella Ornamentata aj.) a sólisty. V roce 2020 spolu s Jaroslavem Tůmou nahráli kompletní cyklus Biberových Růžencových sonát v původních skordaturách a na dobové nástroje na 2CD pro vydavatelství Arta. Toto album bylo co do dramaturgického přínosu v časopisu Harmonie označeno dokonce jako „nejlepší český houslový projekt roku 2020.“ 

[https://lucie.kinskytrio.cz]

Eva Nykrýnová

Houslistka EVA NYKRÝNOVÁ studovala na Pražské konzervatoři u prof. V. Rejška. V roce 1996 podnikla půlroční cestu do USA, kde si rozšířila své hudební vzdělání na Lawrence University, Appleton ve třídě prof. A. Shih. Po návratu se stala vítězkou Soutěže talentů mistra J. Muziky v Nové Pace a dokončila studium na Konzervatoři v Brně ve třídě prof. B. Kotmela, kde absolvovala sólově s orchestrem koncertem A. Chačaturjana. Vystudovala Johannes Guttenberg – Universität Mainz, Německo, ve třídě prof. A. Shih.

Během studií se pravidelně účastnila houslových kurzů B. Kotmela, V. Hudečka a Ch. Schickedanze. Od svých studií se soustavně věnuje komorní hře. Zabývá se všemi hudebními žánry od renesanční a barokní tvorby (soubor Gutta Musicae) až po soudobou hudbu. Je členkou komorních souborů (Czech Collegium, Echo, Parnas Ensemble, Praga Camerata, Eve Quartet, Martinů Strings), ve kterých vystupuje s předními hráči české hudební scény. 

Jan Nykrýn

JAN NYKRÝN vystudoval hru na violu na Pražské konzervatoři. Cenné hráčské zkušenosti získal na Lawrence University v USA, kde vystoupil i jako sólista s Fox Valley Youth Symphony Orchestra, dále na Madeline Island v USA na mistrovských kurzech pod vedením členů souboru Cleveland Quartet a na kurzech v Oxfordu u Kató Havas. Svá studia dokončil na Univerzitě Karlově v roce 2002.

V letech 1995–2007 působil v komorním souboru České noneto, se kterým několikrát procestoval Spojené státy americké i mnoho evropských zemí, a podílel se na nahrávkách pro rozhlasové i televizní společnosti na celém světě (Český rozhlas, Česká televize, National Public Radio – USA), stejně tak jako na desítce CD pro Harmonia Mundi – Praga Digitals.

Jeho zájem o komorní hudbu ho přivedl ke spolupráci s dalšími soubory, např. Musica Pro Anima nebo Praga Camerata, je zakládajícím členem Parnas Ensemble. Komorní hudbě se věnuje i pedagogicky na kurzech, které pořádá Kinsky Trio. Od roku 2005 je členem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, se kterým v minulosti vystoupil též jako sólista. V roce 2019 v tomto orchestru úspěšně splnil konkurz na zástupce vedoucího skupiny a od roku 2023 zde působí jako vedoucí skupiny.

Martin Sedlák

Violoncellista MARTIN SEDLÁK vystudoval Konzervatoř a hudební fakultu AMU v Praze. Má za sebou řadu mistrovských kurzů u světově proslulých violoncellistů naší doby. M. Rostropovič o něm řekl: „Je to cellista, který dokonale ovládá svůj nástroj“.

Díky svým úspěchům na několika mezinárodních violoncellových soutěžích byl v roce 1998 zařazen jako sólista na prestižní listinu mladých Českého hudebního fondu. Od roku 2001 do roku 2003 byl členem a také koncertním mistrem UBS Verbier Festival Orchestra vedeného Jamesem Levinem, a  v letech 2005-2007 UBS Verbier Chamber Orchestra, kde spolupracoval se světoznámým houslistou Maximem Vengerovem. S těmito tělesy koncertoval v nejprestižnějších koncertních síních po celém světě.

Martin Sedlák je kromě sólové hry také vyhledávaným komorním hráčem. Je členem Českého smyčcového dua s houslistkou Lucií Hůlovou a klavírního tria Kinsky Trio Prague. Hraje v komorním orchestru Praga Camerata i jako jeho sólista a po úmrtí zakladatele souboru Pavla Hůly se spolu se svou manželkou Lucií ujal uměleckého vedení. Spolupracuje také s jazzovým triem v projektu „Grand Tango“. Nahrál přes dvacet titulů pro Český rozhlas a také několik CD se svými ansámbly. Od r. 2012 je lektorem a od r. 2019 i vedoucím mezinárodních kurzů komorní hudby „PELLEGRINA s Kinsky triem a přáteli“.

Jakub Waldmann

JAKUB WALDMANN vystudoval hru na kontrabas na Teplické konzervatoři a Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Během studií působil v orchestru Národního divadla a v Sukově komorním orchestru. Přes dvacet let byl členem kontrabasové skupiny České filharmonie. Významná je jeho spolupráce s Českým komorním orchestrem, kterého byl pět let ředitelem. Od roku 2002 vyučuje na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy. Spolupracuje s Českým rozhlasem, organizuje v Čechách hudební festivaly, věnuje se edukativním hudebním projektům a je organizátorem Mezinárodní kontrabasové soutěže Františka Simandla v Blatné. V současné době se vedle své pedagogické činnosti věnuje komorní hudbě a je členem World Orchestra for Peace, který založil Sir Georg Solti. Jako dirigent pracuje se studenty v mezinárodních evropských projektech Erasmus+ a pravidelně také na festivalech ve Spojených Arabských Emirátech. Od roku 2022 je šéfdirigentem Píseckého komorního orchestru.


Fotografie ke stažení

Praga Camerata Quintet
Praga Camerata Quintet 2023

Praga Camerata Quintet 2023
obrázek JPEG komprimovaný v archivu ZIP
barevný prostor: RGB
velikost: 5166 × 3420 pixelů (cca 3,4 MB)
© Ondřej Melecký


Praga Camerata Quintet

Praga Camerata Quintet
obrázek JPEG komprimovaný v archivu ZIP
barevný prostor: RGB
velikost: 5532 × 4140 pixelů (cca 3,9 MB)
© Ondřej Melecký