Historie

Praga Camerata – Corea 2015

Komorní orchestr Praga Camerata je pokračovatelem věhlasné tradice českých komorních souborů. Založil jej v roce 2001 houslista Pavel Hůla s vizí zúročit své bohaté zkušenosti primária Kocianova kvarteta i dlouholetého člena orchestru Pražští komorní sólisté. Ke spolupráci přizval hráče, kteří se věnují převážně komorní hudbě. Ve svém základním smyčcovém obsazení hraje Praga Camerata bez dirigenta. Příležitostně se rozšiřuje o dechové nástroje, čímž se nabízí další repertoárové možnosti. Samotný repertoár je široký, obsahuje významná díla barokní, klasická, romantická i současná.

Praga Camerata vystupuje pravidelně na domácích festivalech (Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Podblanický podzim, Svátky hudby, Dny soudobé hudby, aj.). Orchestr uskutečnil pod uměleckým vedením Pavla Hůly několik úspěšných koncertních turné po Japonsku a Španělsku, představil se na prestižním festivalu Folle Journée ve francouzském Nantes a koncertoval na významných pódiích, jako např. Suntory Hall v Tokyu, Tonhalle v Zürichu, KKL Concert Hall v Lucernu, Palau de la Musica v Barceloně nebo v Auditori ve Valencii. V roce 2007 vyšlo souboru pro francouzskou firmu Praga Digitals první CD se Schubertovým Kvartetem „Smrt a dívka“ v Mahlerově úpravě. Tato nahrávka získala vysoké ocenění u zahraniční odborné kritiky. Praga Camerata spolupracuje také s významnými sólisty a dirigenty. Často doprovází například houslového virtuóza Pavla Šporcla.

Martin Sedlák & Lucie Sedláková Hůlová

V roce 2021 převzala umělecké vedení orchestru Praga Camerata dcera Pavla Hůly houslistka Lucie Sedláková Hůlová spolu se svým manželem violoncellistou Martinem Sedlákem. Oba jsou zkušenými a renomovanými komorními hráči a působí v orchestru od jeho založení. Často s Pragou Cameratou vystupují i jako sólisté.